Organizacja wesela

Organizacja wesela

Wesele to dosyć specyficzny temat. W wielu wypadkach uczestniczymy kilkakrotnie w życiu na weselach ale jeśli dochodzi do naszego własnego wtedy zastawiamy się aby było one niezapomniane. Człowiek, który zdecydował się na wesele na pewno będzie chciał je zrobić z wielką pompą.  Organizacja wesela w tym wypadku jest niezbędna. Pozwoli ustalić jak rozplanować w czasie wszystkie zdarzenia i zdążyć wysłać zapytania do odpowiednich usługodawców. Jakich o tym za chwilę.

Usługodawcy

Przede wszystkim należy rozplanować co chcemy mieć dostępnego na wesele. Podstawą jest oczywiście jedzenie i trunki ale nie samym chlebem człowiek żyje dlatego potrzebna jest decyzja o tym co wybrać dj czy zespół na wesele.

O tym co wybrać można przeczytać w odrębnym artykule ale dodajmy, że decyzja w dużej mierze zależy od budżetu jaki posiadamy. Warto się również skonsultować z biesiadnikami w celu doboru optymalnego rozwiązania. Niekiedy taniej nie znaczy gorzej. Ta zasada jednak nie sprawdza się w reszcie usługodawców takich jak posiłki. Jeśli posiłek będzie zły biesiadnicy zapamiętają źle wesele dlatego warto wcześniej samemu skonsumować produkty danej firmy oferującej catering. Do tego potrzebny jest kucharz/kucharka, który to będzie nadzorował podawanie posiłków.

Jednakże u nas częściej stosuje się taką zasadę, że rodzina lub znajomi prowadzą kuchnie. W zależności od potrzeb i możliwości dostosowujemy się. Tak czy inaczej trzeba wydać pieniądze na szefa kuchni. Organizacja wesela jest bardzo trudna pod następnym względem. Należy udać się do księdza i skonsultować wszystkie elementy takie jak wystrój kościoła. W zależności od charakteru księdza może to potrwać krócej lub dłużej. Z dbałością o szczegóły nie ma co przesadzać ale znowu nie wolno zapominać o kwiatach, które stanowią podstawową ozdobę tego dnia. Organizacja wesela to przede wszystkim zarządzanie zasobami ludzkimi tak aby nikt nie zepsuł tego dnia. Wiadomo, że osoba zainteresowana najbardziej czyli pan/pani młoda nie są w stanie kontrolować wszystkich dlatego warto utworzyć tzw. Drzewko zarządzania. Ustalić hierarchię i kto jest za co odpowiedzialny. Nie warto oszczędzać na ludziach ze względów socjologicznych (po prostu nie wypada) oraz dlatego, że ludzie będąc niedocenianymi często psują pracę z własnej lub też nie woli. Warto wypisać jakie rzeczy są do zrobienia a jakie zostały już zrobione podczas organizacji wesela. Ułatwi to odnalezienie się w gąszczu takich usług jak kwiaty, ubrania weselne, zespoły muzyczne na wesele oraz wiele innych bez których ten wyjątkowy dzień traci na znaczeniu.